کربنات سدیم دوسود و تاثیراتش در مبارزه با بیماری ام اس

کربنات سدیم دوسود یک نمک دیازونیوم اسید کربنیک با فرمول شیمیایی Na2CO3 است همچنین به عنوان کریستال سودا، خاکستر سودا، سودا شستشو نیز شناخته می شود.

این ترکیب معدنی محلول در آب است و هنگامی که در آب حل می شود اسید کربنیک و هیدروکسید سدیم را تشکیل می دهد در حالت خالص، پودری سفید رنگ و بی بو است این یک پایه قوی است و به عنوان یک ضد اسید عمل می کند.

کربنات سدیم را می توان با چهار فرآیند تولید کرد: فرآیند Solvay، فرآیند Labnac، فرآیند دوگانه، فرآیند الکترولیتی از آنجایی که یک اسید ضعیف است، کمی در اتانول محلول و در الکل نامحلول است یکی از کاربردهای مهم Na2CO3 به عنوان نرم کننده آب است.

کربنات سدیم در حال حاضر به طور انحصاری توسط فرآیند Solvay تولید می شود در این فرآیند دی اکسید کربن و آمونیاک به محلول سرد اشباع شده از کلرید سدیم منتقل می شود.

کربنات

در واکنش‌هایی که روی می‌دهند، کربنات هیدروژن سدیم تشکیل می‌شود که در حضور یون‌های سدیم بسیار کمی محلول است، تقریباً به طور کامل رسوب می‌کند با فیلتراسیون حذف می شود و برای تولید کربنات سدیم مشتعل می شود.

مواد تشکیل دهنده این فرآیند به راحتی در دسترس و ارزان هستند. اینها نمک نمک (NaCl)، آمونیاک (NH3) و سنگ آهک (CaCO3) هستند در این فرآیند، CaCl2 یک محصول جانبی مهم به دست آمده است.

ساختار مولکول های کربنات سدیم در زیر نشان داده شده است می توان اشاره کرد که هر مولکول کربنات سدیم دارای 2 اتم سدیم، 3 اتم اکسیژن و یک اتم کربن است.

هر کاتیون سدیم دارای بار 1+ است در حالی که آنیون کربنات چند اتمی دارای بار خالص قدر 2- است بنابراین، کربنات سدیم یک مولکول با بار خنثی است.

کربنات سدیم ممکن است خطرات متعددی برای سلامتی و ایمنی ایجاد کند استنشاق این ماده شیمیایی می تواند عوارض نامطلوبی مانند تحریک مجرای تنفسی، سرفه، تنگی نفس و ادم ریوی داشته باشد.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.