معرفی ماهی کفال دریای خزر

این ماهی گرد و دراز، با سر کمی صاف و دم کمی صاف است. در بزرگسالان، پلک چرب به خوبی رشد کرده است، گاهی اوقات مردمک را کاملا می پوشاند.

فک بالا پایین تر از پیش ماگزیلا خم نمی شود.  ماهی کپور هیچ برآمدگی در مرکز پشت وجود ندارد. 6 تا 7 نوار طولی تیره در کنار بدن و یک لکه سیاه در نیمه بالایی قاعده باله سینه ای وجود دارد. دارای یک باله پشتی بزرگ با 4 خار و 8 پرتو نرم و 8 پرتو مقعدی. کل بدن دارای فلس های شانه ای است و اغلب مخاط برای افزایش حفاظت ترشح می شود و هیچ خط جانبی وجود ندارد. طول بدن می تواند 120 سانتی متر باشد.

عادات زیست محیطی

ماهی کفال زنده به طور گسترده ای در امتداد سواحل آب های معتدل و گرمسیری در سراسر جهان پراکنده است. سلام در خور زندگی می کند، عمق آب 0 تا 120 متر است. نوجوانان اغلب به سمت بالادست رودخانه های آب شیرین می روند.

در طول دوره تخم ریزی، آنها برای تخم ریزی به دریای آزاد مهاجرت می کنند. از شن کش های آبشش برای فیلتر کردن مواد آلی برای غذا استفاده می کند. سازگاری قوی با محیط زیست دارد و می تواند در بنادر و رودخانه های آلوده زنده بماند.

استفاده اقتصادی

این ماهی خوراکی با ارزش اقتصادی بالا است، بچه ماهی ها بیشتر در ماه های مارس و آوریل هر سال ظاهر می شوند.

بسیاری از ماهیگیران در این مدت دریچه را باز می کنند و نهال ها را در محوطه پایه قرار می دهند و با خوراک هایی مانند کنف، بقایای دانه سویا و … تغذیه می کنند. بادام زمینی و غیره، به این امید که به سرعت رشد کنند و قبل از زمستان برداشت ماهی را بگیرند.

تخمدان ها و تخم های ماهی ماده باردار در مجموع به عنوان “قلیه کفال” نامیده می شود که یک غذای فرآوری شده از محصولات آبزی شور است  بیضه ماهی نر غذای معروفی است یعنی مثانه شنای کفال که صادرات ماهی کفال رونق بسیاری داشته است.

تاریخچه ماهی

با نگاه کردن به ماهی کفال، چشمانش از پیشانی بیرون زده است، بسیار با شکوه به نظر می رسد و تمام بدنش لکه های سبز تیره است، پرش به بالا، تسلیم ناپذیر به مرگ، صید آن آسان نیست، نسل قدیم آن را “🶐wu” می نامیدند.

 

کائو یون از نقشه تایهای فنگ فنگ: “ماهی سیاه مانند لوچ است که جزو ماهی لذیذ در جدول است، طولی بیش از یک پا ندارد، دو چشم از پیشانی بیرون زده و لکه های سبز زیادی روی بدن دارد.

ماهی شیر چرا که بیشتر در ماهی یافت می شود. گل و لای در کنار دریا می ریزد و در پریدن خوب است و بومی ها فکر می کنند خوشمزه است روی زمین قرار می گیرد اگر بپری چند قدم هم می توانی راه بروی.» (پرش گل؟) مثل این است که در برکه ای از حیوانات، افرادی هستند که روی سنگ می پرند و می میرند.