فصل صید ماهی کفال خزر ایرانی

ماهی کفال از جمله بهترین ماهی های خزر به شمار می رود و یکی از برترین ماهیان ایرانی به شمار می رود. فصل صید ماهی کفال خزر چه موقع می باشد؟
ماهی کفال از مرغوب ترین ماهی های شمال کشور است که از گوشت سفت و سفید برخوردار بوده و بیش تر به صورت دودی مصرف می شود. ماهی کفال از نظر شکل ظاهری نیز با دیگر انواع ماهی های شمال متفاوت است که می توان به بدنی طویل و کشیده آن اشاره کرد. سرپهن و پوزه کند این ماهی از دیگر خصوصیات ماهی کفال می باشد.

  • بیشتر بخوانید: ماهی غزل آلا

    چشم های ماهی کفال از لایه ای چربی پوشیده شده است و از دندان های ضعیف و کوچکی برخوردار می باشد. ماهی کفال در انواع مختلفی وجود دارد و از برترین این ماهی می توان به کفال طلایی، پشت سبز، پوزه باریک، راه راه، لکه آبی و… اشاره کرد. این ماهی ها از صدف ها و کرم ها تغذیه می کنند و بهترین غذا برای آن ها دوکفه ای ها می باشد.
    زیستگاه اصلی ماهی کفال در آب های شیرین می باشد ولی این ماهی ها توانایی زنده ماندن در آب های شور را نیز دارند. البته باید دقت داشته باشید که ماهی کفال به هیچ عنوان نمی تواند در فضایی که تغییرات دما در آن رخ می دهد زندگی کند و به شدت با تغییرات دما مخالف می باشد.

  • بیشتر بخوانید: ماهی زینتی
    ماهیان کفال از خط جانبی برخوردار نمی باشند و البته فلس های این ماهی به صورت سیکلوئیدی و کتنوئیدی می باشد.
    ماهی های کفال بیش تر در آب های گرمسیر زندگی می کنند و به صورت گروهی در هر کجا از کشور پراکنش داده شده اند. تخم ماهی کفال از دیگر انواع ماهی متغیر می باشد و پلاژیک مانند است و در دریا این ماهی ها شروع به تخم ریزی می کنند و همچنین باید بدانید که تخم ریزی این ماهی ها از خرداد شروع شده و تا شهریور ادامه خواهد داشت.

صید ماهی کفال خزر

فصل صید ماهی های شمال کشور و دریای خزر از بیستم مهرماه شروع می شود و تا پانزدهم فروردین ماه ادامه خواهد داشت. ماهی کفال از برترین ماهی های دریای خزر است که بیش تر به صید این ماهی می پردازند.

ماهی شیر البته باید بدانید که فصل صید ماهی کفال از مهرماده تا فروردین ماه است و همچنین این ماهی با پره ساحلی صید می شود و بیش ترین صید آن در دریای خزر و مازندران صورت می گیرد و همچنین بیش ترین درصد صید ماهی کفال مربوط به بابلسر می باشد. کشور های دیگر در صید ماهی کفال نقش زیادی ندارند ولی کشور ایران درصد بالایی از این ماهی را صید کرده و در بازار به فروش می رساند. بهترین طعمه برای صید ماهی کفال به صورت ورزشی، کرم های پرتار دریازی می باشند.